Certyfikowany proof cyfrowy to najlepsza metoda sprawdzenia pracy przed oddaniem do druku. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ważne jest wykonanie proofa, zapraszam do przeczytania wpisu: Proof – czyli zanim oddasz pracę do druku.
Dawniej odbitki próbne nosiły nazwę Cromalin, Matchprint lub Ozasol i były wykonywane z klisz. Obecnie proofy cyfrowe całkowicie zastąpiły te stare technologie.
Cennik
Format A4: 50 zł
210 x 297 mm
Format A3: 90 zł
297 x 420 mm
Format A2: 160 zł
420 x 594 mm
Format A1: 280 zł
594 x 841 mm
Formaty nietypowe
Wycena indywidualna. Proszę o telefon lub e-mail.
- Ceny netto.
- Do każdej pracy wystawiana jest faktura VAT.
- Wszystkie proofy wykonywane są na profesjonalnym papierze proofingowym posiadającym certyfikat FOGRA.
- Wszystkie proofy są certyfikowane w/g normy ISO 12647-7 Contract Proof „Media Wedge”.
- Standardowym profilem przy druku proofów jest ISO Coated v2 (FOGRA39), chyba, że klient dostarczy inny profil.
Zamówienie
Prześlij pliki
Małe pliki prześlij e-mailem.
Większe pliki prześlij serwisem WeTransfer lub podaj link do ściągnięcia plików np. z Google Drive.
Podaj dane do faktury oraz umów metodę odbioru.
Odbiór
Wysyłka kurierem DHL – 25 zł
Dostawa na drugi dzień roboczy – dla proofów wydrukowanych przed południem.
Odbiór osobisty – bez dodatkowych opłat
Szolc-Rogozińskiego 21
02-777 Warszawa (Ursynów)
(proszę umawiać godzinę odbioru)
Czas realizacji
Proofy drukowane są zazwyczaj w dniu otrzymania plików, najpóźniej na drugi dzień. Przesyłając pliki spytaj o czas realizacji.
Proofy wydrukowane po południu zostaną wysłane następnego dnia roboczego a dostarczone w dniu kolejnym.
Kontakt
Najczęściej zadawane pytania:
Co daje "Certyfikat FOGRA"?
Certyfikat FOGRA jest gwarancją wierności kolorów.
Na każdym proofie dodatkowo drukowany jest pasek pomiarowy Ugra/Fogra Media Wedge V3.0. Po wydrukowaniu podlega on pomiarom spektrofotometrycznym w celu sprawdzenia zgodności kolorów ze standardem określonym przez profil. Następnie wyniki pomiarów są drukowane na proofie w formie tabeli.
Dopiero o takim wydruku możemy mówić – proof certyfikowany. Stanowi on niepodważalny dowód wierności kolorów. W razie wątpliwości można powtórzyć pomiary paska kontrolnego.
Co to są profile?
Profile to niewielkie pliki (z rozszerzeniem .icc lub .icm.) mówiące o tym, jak powinny wyglądać kolory w gotowej pracy odebranej z drukarni. Mając taki profil, możemy wykonać proofa, na którym kolory wyjdą dokładnie tak samo jak potem w drukarni.
Podstawowym profilem jest ISO Coated v2 (FOGRA39) opisującym kolory w druku na papierze powlekanym („kredowym”). Jeśli nie wskażesz innego profilu, Twoja praca zostanie wydrukowana na ISO Coated v2 (FOGRA39).
Czy można wydrukować proofa na inny profil?
Tak. Niektóre drukarnie udostępniają klientom własne profile. Najczęściej są to profile czasopism i gazet. Jeśli chcesz otrzymać proof certyfikowany na konkretny profil, koniecznie prześlij go razem ze zleceniem wykonania proofa!
Czy można wydrukować proofa na innym papierze, np. gazetowym?
Nie. Proofy drukowane są wyłącznie na specjalnym papierze proofingowym o gramaturze 255 g/m certyfikowanym przez FOGRA.
Papier używany do druku gazet (i czasopism) jest ciemniejszy niż papier proofingowy i ma szary lub szaro-żółty odcień. Dlatego drukując proof dla gazety stosuje się symulację podłoża. Wtedy na całej powierzchni pracy, także na jej białych obszarach, dodrukowywane jest delikatne tło w takim kolorze, jak papier gazetowy. Informacja o kolorze papieru pobierana jest z profilu.
Bez symulacji papieru
Symulacja papieru gazeowego
Z jakich formatów graficznych można zrobić proof?
Najlepszy jest PDF/X, ponieważ jest to format stworzony specjalnie na potrzeby przygotowania prac do druku. Bardzo dobrym pomysłem jest wykonanie proofa z tego samego pliku, który otrzymuje drukarnia – wtedy masz największą pewność zgodności proofa z gotową pracą. Jeśli to możliwe, proszę eksportować pliki produkcyjne w standardzie PDF/X-3 lub PDF/X-4.
Możliwe jest wypuszczenie proofa z innych formatów: TIFF, EPS, JPG, PSD, PSB itp. Wyjątkiem jest format CDR (Corel Draw), z którego proofów nie wykonuję. Jeśli pracujesz w Corelu, wyeksportuj pracę do jednego z wyżej wymienionych formatów, najlepiej do PDF/X.
Wszystkie elementy graficzne (zdjęcia, wektory, teksty) powinny być zdefiniowane w kolorach CMYK (nie RGB, nie Lab, nie Indexed Color).
Jeśli masz wątpliwości, czy przygotowany przez Ciebie plik jest prawidłowy – zadzwoń, napisz maila i zapytaj. Pomogę Ci pokonać te trudności i sprawdzę plik przed drukiem.
Czy można wydrukować proofa z kolorami Pantone lub kolorami specjalnymi?
Tak. Na proofie można wydrukować kolory z bibliotek Pantone Coated (powlekany), Pantone Uncoated (niepowlekany), HKS, RAL, TOYO, DIC. Około 97% kolorów z wzornika Pantone Coated może zostać wydrukowanych z bardzo wysoką wiernością (dE<3). Jeśli zależy Ci na bardzo dokładnym odwzorowaniu koloru Pantone, skontaktuj się wcześniej, podaj jego numer, a otrzymasz informację, na ile ten kolor będzie zgodny z próbką z wzornika Pantone.
Ze względu na technologię druku proofów (ink-jet) nie jest możliwe uzyskanie kolorów złotego, srebrnego oraz innych kolorów metalizowanych. Takie kolory mogą zostać wydrukowane jedynie w pewnym przybliżeniu, jako płaskie kolory nie posiadające metalicznego połysku.
Kolor Pantone oraz każdy inny kolor dodatkowy powinny zostać zdefiniowane w pracy jako „kolor dodatkowy” (spot color).
Gdy w pracy występuje wykrojnik, linie bigowania, perforacjai inne elementy, które nie zostaną wydrukowane w docelowej pracy, a mają się pojawić na proofie, powinny zostać zdefiniowane jako kolory dodatkowe. Najlepiej aby nawzwa kojarzyła się z przeznaczeniem, np. „wykrojnik”, „cut”, „biga”, „fold”, „perforacja” itp. Na życzenie można na proofie wyłączyć dowolne kolory dodatkowe (np. lakier) lub zmienić definicję koloru (np. wykrojnik zmienić z czerwonego na czarny). W każdym takim przypadku koniecznie proszę przesłać stosowne informacje wraz ze zleceniem wykonania proofa.
Czy wydruki z kolorami Pantone są droższe?
Nie. Cena wydruku jest uzależniona jedynie od wymiarów. Proof CMYK będzie kosztować tak samo, jak proof z dziesięcioma Pantonami. Dodatkowe kolory techniczne (wykrojniki, linie perforacji itp.) też nie podnoszą kosztów.
Jak można oszczędzić na kosztach proofów?
W niektórych przypadkach drukowanie całej pracy może okazać się kosztowne. Wtedy warto rozważyć różne metody oszczędności:
- wydruk kilku małych stron na jednym większym arkuszu,
- wydrukowanie tylko fragmentu strony,
- wydruk kilku kluczowych elementów projektu zebranych na jednej stronie,
- wydruk w pomniejszeniu,
- wydruk kilku wersji kolorystycznych danego elementu na jednym arkuszu (aby potem wybrać właściwą wersję),
- …oraz wszelkie inne kombinacje, jakie Ci przyjdą na myśl.