Profilowanie ploterów wielkoformatowych (cz. 3)
Wreszcie mamy profil, czas go obejrzeć. Pamiętajmy, że profil opisuje łącznie następujące elementy:
- ploter (jego aktualny stan)
- tusz
- podłoże
- parametry druku (rozdzielczość, ilość pasów itp.)
Zmiana któregokolwiek z nich może spowodować, że profil przestanie odzwierciedlać kolory na wydruku.
Oglądając profil ICC często możemy dowiedzieć się więcej niż oglądając wydruki testowe.
Analiza gamutu
Oglądając bryłę gamutu możemy sporo dowiedzieć się o kolorach, które są możliwe do uzyskania w druku. Poniżej zamieszczam kilka przykładów. Dla uproszczenia są to tylko widoki brył gamutu od góry. Przy głębszej analizie oczywiście należy obejrzeć je z każdej strony.
Zamieszczone wykresy pochodzą z bardzo dobrego narzędzia Fiery Profile Inspector, który jest jednym z elementów RIP-a EFI Fiery XF. Są to wykresy pochodzące z prawdziwych profili wykonanych dla realnych ploterów.
1. ISO Coated v2
Jest to gamut pożądany dla większości wydruków produkcyjnych. Odpowiada wydrukowi offsetowemu na papierze powlekanym (kredowym). Z tym gamutem będziemy porównywać te osiągnięte przy profilowaniu podłoży do ploterów.
2. ISO Coated v2 – papier citylight UV
Kolorowa bryła to gamut wydruku ploterem UV na papierze citylight. Bryły prawie się pokrywają, co oznacza, że bez problemu uda się osiągnąć bardzo podobną kolorystykę jak dla ISO Coated v2. To jest naprawdę bardzo przyzwoity wynik dla dużej maszyny produkcyjnej.
3. ISO Coated v2 – papier UV
To przykład innego plotera UV, oraz druk na innym papierze niż w pkt. 2. Tutaj widzimy znacznie mniejszy zakres nasyceń dla kolorów: żółtego i magenty, a w efekcie dla czerwieni, co doskonale widać. Musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami w tym zakresie.
4. ISO Coated v2 – papier Photo Gloss, pigment
Gamut – marzenie! Nie tylko całkowicie pokrywa ISO Coated v2, ale praktycznie w każdą stronę dysponuje znacznie większym zakresem nasyceń. Szczególnie w kierunku zieleń/turkus oraz głębokich granatów i fioletów. Ten ploter będzie potrafił wiernie wydrukować bardzo dużą część kolorów Pantone! W tym przypadku jest to zasługa dodatkowych atramentów pigmentowych oraz doskonałej jakości papieru fotograficznego.
5. ISO Coated v2 – solvent (profil uszkodzony)
To jest dziwny przykład. Profil otrzymałem do analizy od klienta, ponieważ wydruki wychodziły źle. Ploter solventowy. Jeden rzut oka i widać, że coś jest nie tak. Cyan jest całkiem w porządku. Magenta też jest w miarę OK, chociaż ma nienajlepszy odcień (za mocno idzie w stronę b+). Ale połączenie C+M powinno bez problemu pokryć bryłę ISO Coated w kierunku niebieski/granat, ale z jakiegoś powodu tego nie robi.
Nie wiem co jest powodem tego błędu, ale z całą pewnością ten ploter potrafi drukować lepiej. Należy wykonać profil od nowa.
Co jeszcze można wyczytać z profilu?
Biel podłoża
Najwyżej położony punt w bryle gamutu to kolor niezadrukowanego podłoża. Wskazując go możemy się dowiedzieć jaki to kolor. W tym przykładzie widzimy, że jest to podłoże o lekko szaro-beżowym zabarwieniu. Parametr L=85.3, podczas gdy biel papieru proofingowego to L=95.
Kształt krzywych linearyzacji
Ten wykres już widzieliśmy przy omawianiu limitu tuszu i linearyzacji, ale warto go przypomnieć.
Jeden rzut oka pozwala stwierdzić jak ploter został przygotowany do pracy przez producenta. Idealnie byłoby, gdyby na wykresie wszystkie linie były proste i szły po przekątnej od lewego dolnego rogu do prawego. Ale nigdy tak nie jest. Zawsze trzeba coś poprawić aby uzyskać liniową pracę. Czasem mniej, czasem więcej, ale zawsze.
Wszystkim, którzy dotarli do tego miejsca życzę samych udanych i wiernych kolorystycznie wydruków!
Zdjęcia i wykresy wykorzystane w artykule pochodzą z własnych pomiarów autora.